This information is based on the official election results, please see either Elections NWT or the Legislative Assembly of the Northwest Territories for more information.

Refine Your Search

* Indicates an incumbent

Results 1 - 867 of 867

Election Riding Candidate Vote Total Vote Percent Result
General election of 2023-11-14 Deh Cho Ronald Bonnetrouge 146 25.17% Defeated
General election of 2023-11-14 Deh Cho Richard Lafferty 27 4.66% Defeated
General election of 2023-11-14 Deh Cho Steven Vandell 178 30.69% Defeated
General election of 2023-11-14 Deh Cho Sheryl Yakeleya 229 39.48% Elected
General election of 2023-11-14 Frame Lake Deanna Cornfield 26 4.09% Defeated
General election of 2023-11-14 Frame Lake Julian Morse 209 32.91% Elected
General election of 2023-11-14 Frame Lake John Stanley 49 7.72% Defeated
General election of 2023-11-14 Frame Lake Spencer Tracy 182 28.66% Defeated
General election of 2023-11-14 Frame Lake Stuart Wray 169 26.61% Defeated
General election of 2023-11-14 Great Slave Stacie Arden Smith 237 31.35% Defeated
General election of 2023-11-14 Great Slave James Lawrance 59 7.80% Defeated
General election of 2023-11-14 Great Slave Katrina Nokleby 197 26.06% Defeated
General election of 2023-11-14 Great Slave Kate Reid 263 34.79% Elected
General election of 2023-11-14 Hay River North Greg McMeekin 15 2.47% Defeated
General election of 2023-11-14 Hay River North R.J. Simpson 398 65.57% Elected
General election of 2023-11-14 Hay River North Michael Wallington 109 17.96% Defeated
General election of 2023-11-14 Hay River North Hans Wiedemann 85 14.00% Defeated
General election of 2023-11-14 Hay River South Vince McKay 282 40.17% Elected
General election of 2023-11-14 Hay River South Wally Schumann 210 29.91% Defeated
General election of 2023-11-14 Hay River South Rocky Simpson 210 29.91% Defeated
General election of 2023-11-14 Inuvik Boot Lake Diane Archie 152 30.77% Defeated
General election of 2023-11-14 Inuvik Boot Lake Denny Rodgers 210 42.51% Elected
General election of 2023-11-14 Inuvik Boot Lake Sallie Ross 132 26.72% Defeated
General election of 2023-11-14 Inuvik Twin Lakes Lenora McLeod 128 28.44% Defeated
General election of 2023-11-14 Inuvik Twin Lakes Lesa Semmler 322 71.56% Elected
General election of 2023-11-14 Kam Lake Caitlin Cleveland - - Acclaimed
General election of 2023-11-14 Mackenzie Delta Frederick Blake Jr. 220 34.98% Defeated
General election of 2023-11-14 Mackenzie Delta George Nerysoo 233 37.04% Elected
General election of 2023-11-14 Mackenzie Delta Richard Ross Jr. 176 27.98% Defeated
General election of 2023-11-14 Monfwi Jane Weyallon Armstrong - - Acclaimed
General election of 2023-11-14 Nahendeh Sharon Allen 149 15.77% Defeated
General election of 2023-11-14 Nahendeh Joshua Campbell 21 2.22% Defeated
General election of 2023-11-14 Nahendeh Mavis Cli-Michaud 185 19.58% Defeated
General election of 2023-11-14 Nahendeh Hillary Deneron 149 15.77% Defeated
General election of 2023-11-14 Nahendeh Shane Thompson 326 34.50% Elected
General election of 2023-11-14 Nahendeh Leslie Wright 115 12.17% Defeated
General election of 2023-11-14 Nunakput Lucy Kuptana 340 68.14% Elected
General election of 2023-11-14 Nunakput Vince Teddy 159 31.86% Defeated
General election of 2023-11-14 Range Lake Aaron Reid 155 26.27% Defeated
General election of 2023-11-14 Range Lake Nicole Sok 109 18.47% Defeated
General election of 2023-11-14 Range Lake Kieron Testart 326 55.25% Elected
General election of 2023-11-14 Sahtu Paulie Chinna 226 28.07% Defeated
General election of 2023-11-14 Sahtu Daniel McNeely 372 46.21% Elected
General election of 2023-11-14 Sahtu Delphine Pierrot 207 25.71% Defeated
General election of 2023-11-14 Thebacha Connie Benwell 95 9.56% Defeated
General election of 2023-11-14 Thebacha Jay MacDonald 483 48.59% Elected
General election of 2023-11-14 Thebacha Frieda Martselos 416 41.85% Defeated
General election of 2023-11-14 Tu Nedhe-Wiilideh Nadine Delorme 33 12.99% Defeated
General election of 2023-11-14 Tu Nedhe-Wiilideh Richard Edjericon 221 87.01% Elected
General election of 2023-11-14 Yellowknife Centre Ambelem Chenemu 225 28.09% Defeated
General election of 2023-11-14 Yellowknife Centre Robert Hawkins 333 41.57% Elected
General election of 2023-11-14 Yellowknife Centre Matthew Spence 243 30.34% Defeated
General election of 2023-11-14 Yellowknife North Jon Howe 54 4.75% Defeated
General election of 2023-11-14 Yellowknife North Shauna Morgan 734 64.50% Elected
General election of 2023-11-14 Yellowknife North Bruce Valpy 350 30.76% Defeated
General election of 2023-11-14 Yellowknife South Caroline Wawzonek - - Acclaimed
Byelection of 2022-02-09 Tu Nedhe-Wiilideh Ernest Betsina 62 - Defeated
Byelection of 2022-02-09 Tu Nedhe-Wiilideh Nadine Delorme 12 - Defeated
Byelection of 2022-02-09 Tu Nedhe-Wiilideh Richard Edjericon 186 - Elected
Byelection of 2022-02-09 Tu Nedhe-Wiilideh Steve Norn 70 - Defeated
Byelection of 2022-02-09 Tu Nedhe-Wiilideh Mary Rose Sundberg 99 - Defeated
Byelection of 2022-02-09 Tu Nedhe-Wiilideh Clinton Unka 10 - Defeated
Byelection of 2021-07-27 Monfwi John J Gon 98 10.00% Defeated
Byelection of 2021-07-27 Monfwi Kelvin Kotchilea 252 27.00% Defeated
Byelection of 2021-07-27 Monfwi James Wah-Shee 71 8.00% Defeated
Byelection of 2021-07-27 Monfwi Jane Weyallon Armstrong 503 54.00% Elected
General election of 2019-10-01 Deh Cho Ronald Bonnetrouge 283 52.80% Elected
General election of 2019-10-01 Deh Cho Michael Nadli* 253 47.20% Defeated
General election of 2019-10-01 Frame Lake Kevin O'Reilly* 357 50.78% Re-Elected
General election of 2019-10-01 Frame Lake David Ramsay 346 49.22% Defeated
General election of 2019-10-01 Great Slave Katrina Nokleby 454 53.86% Elected
General election of 2019-10-01 Great Slave Patrick Scott 389 46.14% Defeated
General election of 2019-10-01 Hay River North R.J. Simpson* - - Acclaimed
General election of 2019-10-01 Hay River South Wally Schumann* 322 47.92% Defeated
General election of 2019-10-01 Hay River South Rocky Simpson 350 52.08% Elected
General election of 2019-10-01 Inuvik Boot Lake Diane Archie 239 42.75% Elected
General election of 2019-10-01 Inuvik Boot Lake Jimmy Kalinek 47 8.41% Defeated
General election of 2019-10-01 Inuvik Boot Lake Desmond Z Loreen 94 16.82% Defeated
General election of 2019-10-01 Inuvik Boot Lake Eugene Rees 179 32.02% Defeated
General election of 2019-10-01 Inuvik Twin Lakes Donald Hendrick 41 6.65% Defeated
General election of 2019-10-01 Inuvik Twin Lakes Sallie Ross 106 17.18% Defeated
General election of 2019-10-01 Inuvik Twin Lakes Lesa Semmler 470 76.18% Elected
General election of 2019-10-01 Kam Lake Abdullah Al-Mahamud 63 6.60% Defeated
General election of 2019-10-01 Kam Lake Caitlin Cleveland 262 27.43% Elected
General election of 2019-10-01 Kam Lake Robert Hawkins 224 23.46% Defeated
General election of 2019-10-01 Kam Lake Rommel Silverio 125 13.09% Defeated
General election of 2019-10-01 Kam Lake Kieron Testart* 220 23.04% Defeated
General election of 2019-10-01 Kam Lake Cherish Winsor 61 6.39% Defeated
General election of 2019-10-01 Mackenzie Delta Frederick Blake Jr.* - - Acclaimed
General election of 2019-10-01 Monfwi Jackson Lafferty* - - Acclaimed
General election of 2019-10-01 Nahendeh Mike Drake 190 21.66% Defeated
General election of 2019-10-01 Nahendeh Eric Menicoche 40 4.56% Defeated
General election of 2019-10-01 Nahendeh Randy Sibbeston 111 12.66% Defeated
General election of 2019-10-01 Nahendeh Shane Thompson* 536 61.12% Re-Elected
General election of 2019-10-01 Nunakput Alisa Blake 48 6.34% Defeated
General election of 2019-10-01 Nunakput Holly Campbell 107 14.13% Defeated
General election of 2019-10-01 Nunakput Jackie Jacobson 231 30.52% Elected
General election of 2019-10-01 Nunakput Herbert Nakimayak* 143 18.89% Defeated
General election of 2019-10-01 Nunakput Sheila Nasogaluak 101 13.34% Defeated
General election of 2019-10-01 Nunakput Annie Steen 127 16.78% Defeated
General election of 2019-10-01 Range Lake Caroline Cochrane* 439 51.05% Re-Elected
General election of 2019-10-01 Range Lake Hughie Graham 421 48.95% Defeated
General election of 2019-10-01 Sahtu Paulie Chinna 309 36.31% Elected
General election of 2019-10-01 Sahtu Daniel McNeely* 287 33.73% Defeated
General election of 2019-10-01 Sahtu Wilfred McNeely Jr. 120 14.10% Defeated
General election of 2019-10-01 Sahtu Caroline Yukon 135 15.86% Defeated
General election of 2019-10-01 Thebacha Don Jaque 139 11.91% Defeated
General election of 2019-10-01 Thebacha Frieda Martselos 504 43.19% Elected
General election of 2019-10-01 Thebacha Louis Sebert* 70 6.00% Defeated
General election of 2019-10-01 Thebacha Denise Yuhas 454 38.90% Defeated
General election of 2019-10-01 Tu Nedhe-Wiilideh Paul Betsina 103 18.23% Defeated
General election of 2019-10-01 Tu Nedhe-Wiilideh Nadine Delorme 9 1.59% Defeated
General election of 2019-10-01 Tu Nedhe-Wiilideh Richard Edjericon 130 23.01% Defeated
General election of 2019-10-01 Tu Nedhe-Wiilideh Lila Erasmus 117 20.71% Defeated
General election of 2019-10-01 Tu Nedhe-Wiilideh Steve Norn 206 36.46% Elected
General election of 2019-10-01 Yellowknife Centre Julie Green* 291 34.68% Re-Elected
General election of 2019-10-01 Yellowknife Centre Arlene Hache 260 30.99% Defeated
General election of 2019-10-01 Yellowknife Centre Thom Jarvis 103 12.28% Defeated
General election of 2019-10-01 Yellowknife Centre Niels Konge 185 22.05% Defeated
General election of 2019-10-01 Yellowknife North Rylund Johnson 501 36.38% Elected
General election of 2019-10-01 Yellowknife North Jan Vallillee 380 27.60% Defeated
General election of 2019-10-01 Yellowknife North Cory Vanthuyne* 496 36.02% Defeated
General election of 2019-10-01 Yellowknife South Gaeleen MacPherson 299 30.32% Defeated
General election of 2019-10-01 Yellowknife South Caroline Wawzonek 687 69.68% Elected
General election of 2015-11-23 Deh Cho Ronald Bonnetrouge 172 36.75% Defeated
General election of 2015-11-23 Deh Cho Lyle Fabian 40 8.55% Defeated
General election of 2015-11-23 Deh Cho Michael Nadli* 190 40.60% Re-Elected
General election of 2015-11-23 Deh Cho Gregory Nyuli 66 14.10% Defeated
General election of 2015-11-23 Frame Lake Roy Erasmus 117 21.43% Defeated
General election of 2015-11-23 Frame Lake Jan Fullerton 141 25.82% Defeated
General election of 2015-11-23 Frame Lake Kevin O'Reilly 156 28.57% Elected
General election of 2015-11-23 Frame Lake David Wasylciw 132 24.18% Defeated
General election of 2015-11-23 Great Slave Glen Abernethy* 511 79.10% Re-Elected
General election of 2015-11-23 Great Slave Chris Clarke 135 20.90% Defeated
General election of 2015-11-23 Hay River North Robert Bouchard* 252 35.44% Defeated
General election of 2015-11-23 Hay River North Karen Felker 84 11.81% Defeated
General election of 2015-11-23 Hay River North R.J. Simpson 375 52.74% Elected
General election of 2015-11-23 Hay River South Jane Groenewegen* 274 34.77% Defeated
General election of 2015-11-23 Hay River South Wally Schumann 372 47.21% Elected
General election of 2015-11-23 Hay River South Brian Willows 142 18.02% Defeated
General election of 2015-11-23 Inuvik Boot Lake Desmond Z Loreen 47 11.38% Defeated
General election of 2015-11-23 Inuvik Boot Lake Alfred Moses* 366 88.62% Re-Elected
General election of 2015-11-23 Inuvik Twin Lakes Jimmy Kalinek 174 39.91% Defeated
General election of 2015-11-23 Inuvik Twin Lakes Robert C. McLeod* 262 60.09% Re-Elected
General election of 2015-11-23 Kam Lake David Ramsay* 202 41.91% Defeated
General election of 2015-11-23 Kam Lake Kieron Testart 280 58.09% Elected
General election of 2015-11-23 Mackenzie Delta Frederick Blake Jr.* 313 48.01% Re-Elected
General election of 2015-11-23 Mackenzie Delta William Firth 137 21.01% Defeated
General election of 2015-11-23 Mackenzie Delta David Krutko 86 13.19% Defeated
General election of 2015-11-23 Mackenzie Delta Norman Snowshoe 116 17.79% Defeated
General election of 2015-11-23 Monfwi Jackson Lafferty* - - Acclaimed
General election of 2015-11-23 Nahendeh Rosemary Gill 200 20.12% Defeated
General election of 2015-11-23 Nahendeh Arnold Hope 23 2.31% Defeated
General election of 2015-11-23 Nahendeh Kevin A. Menicoche* 137 13.78% Defeated
General election of 2015-11-23 Nahendeh Deneze Nakehk'o 129 12.98% Defeated
General election of 2015-11-23 Nahendeh Dennis Nelner 11 1.11% Defeated
General election of 2015-11-23 Nahendeh Randy Sibbeston 199 20.02% Defeated
General election of 2015-11-23 Nahendeh Shane Thompson 295 29.68% Elected
General election of 2015-11-23 Nunakput Ethel-Jean Gruben 169 22.90% Defeated
General election of 2015-11-23 Nunakput Jackie Jacobson* 225 30.49% Defeated
General election of 2015-11-23 Nunakput Robert Kuptana 34 4.61% Defeated
General election of 2015-11-23 Nunakput Herbert Nakimayak 229 31.03% Elected
General election of 2015-11-23 Nunakput John Alexander Stuart Jr. 81 10.98% Defeated
General election of 2015-11-23 Range Lake Caroline Cochrane 333 50.38% Elected
General election of 2015-11-23 Range Lake Daryl Dolynny* 328 49.62% Defeated
General election of 2015-11-23 Sahtu Paul Andrew 229 24.97% Defeated
General election of 2015-11-23 Sahtu Yvonne Doolittle 242 26.39% Defeated
General election of 2015-11-23 Sahtu Daniel McNeely 271 29.55% Elected
General election of 2015-11-23 Sahtu Judy Tutcho 175 19.08% Defeated
General election of 2015-11-23 Thebacha Don Jaque 173 18.46% Defeated
General election of 2015-11-23 Thebacha Michael Miltenberger* 363 38.74% Defeated
General election of 2015-11-23 Thebacha Louis Sebert 401 42.80% Elected
General election of 2015-11-23 Tu Nedhe-Wiilideh Tom Beaulieu* 410 69.85% Re-Elected
General election of 2015-11-23 Tu Nedhe-Wiilideh Richard Edjericon 177 30.15% Defeated
General election of 2015-11-23 Yellowknife Centre Julie Green 491 55.11% Elected
General election of 2015-11-23 Yellowknife Centre Robert Hawkins* 400 44.89% Defeated
General election of 2015-11-23 Yellowknife North Edwin Castillo 127 11.59% Defeated
General election of 2015-11-23 Yellowknife North Sean Erasmus 12 1.09% Defeated
General election of 2015-11-23 Yellowknife North Ben Nind 189 17.24% Defeated
General election of 2015-11-23 Yellowknife North Cory Vanthuyne 392 35.77% Elected
General election of 2015-11-23 Yellowknife North Daniel A. Wong 376 34.31% Defeated
General election of 2015-11-23 Yellowknife South Bob McLeod* 485 69.99% Re-Elected
General election of 2015-11-23 Yellowknife South Nigit'stil Norbert 179 25.83% Defeated
General election of 2015-11-23 Yellowknife South Samuel Roland 29 4.18% Defeated
General election of 2011-10-03 Deh Cho Michael McLeod* 226 36.45% Defeated
General election of 2011-10-03 Deh Cho Michael Nadli 394 63.55% Elected
General election of 2011-10-03 Frame Lake Wendy Bisaro* 328 54.85% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Frame Lake Bernard Leblanc 30 5.02% Defeated
General election of 2011-10-03 Frame Lake Duff Spence 240 40.13% Defeated
General election of 2011-10-03 Great Slave Glen Abernethy* 476 64.15% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Great Slave Patrick Scott 266 35.85% Defeated
General election of 2011-10-03 Hay River North Robert Bouchard 363 47.70% Elected
General election of 2011-10-03 Hay River North Roy (Slim) Courtoreille 265 34.82% Defeated
General election of 2011-10-03 Hay River North Beatrice Lepine 133 17.48% Defeated
General election of 2011-10-03 Hay River South Jane Groenewegen* 465 57.84% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Hay River South Marc Miltenberger 339 42.16% Defeated
General election of 2011-10-03 Inuvik Boot Lake Grant Gowans 63 12.40% Defeated
General election of 2011-10-03 Inuvik Boot Lake Chris Larocque 211 41.54% Defeated
General election of 2011-10-03 Inuvik Boot Lake Alfred Moses 216 42.52% Elected
General election of 2011-10-03 Inuvik Boot Lake Paul Voudrach 18 3.54% Defeated
General election of 2011-10-03 Inuvik Twin Lakes Robert C. McLeod* - - Acclaimed
General election of 2011-10-03 Kam Lake Victor Mercredi 45 8.23% Defeated
General election of 2011-10-03 Kam Lake David Ramsay* 356 65.08% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Kam Lake Darwin Rudkevitch 118 21.57% Defeated
General election of 2011-10-03 Kam Lake Bryan Sutherland 28 5.12% Defeated
General election of 2011-10-03 Mackenzie Delta Frederick Blake Jr. 190 30.55% Elected
General election of 2011-10-03 Mackenzie Delta Mary Clark 89 14.31% Defeated
General election of 2011-10-03 Mackenzie Delta Taig Connell 150 24.12% Defeated
General election of 2011-10-03 Mackenzie Delta Glenna Hansen 66 10.61% Defeated
General election of 2011-10-03 Mackenzie Delta Eugene Pascal 127 20.42% Defeated
General election of 2011-10-03 Monfwi Jackson Lafferty* 739 55.19% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Monfwi Bertha Rabesca Zoe 600 44.81% Defeated
General election of 2011-10-03 Nahendeh Kevin A. Menicoche* 430 76.51% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Nahendeh Bertha Norwegian 132 23.49% Defeated
General election of 2011-10-03 Nunakput Eddie Dillon 199 38.94% Defeated
General election of 2011-10-03 Nunakput Jackie Jacobson* 312 61.06% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Range Lake Daryl Dolynny 277 38.58% Elected
General election of 2011-10-03 Range Lake Beaton Mackenzie 167 23.26% Defeated
General election of 2011-10-03 Range Lake Norman Smith 64 8.91% Defeated
General election of 2011-10-03 Range Lake David Wasylciw 210 29.25% Defeated
General election of 2011-10-03 Sahtu Rocky Norwegian 312 40.26% Defeated
General election of 2011-10-03 Sahtu Norman Yakeleya* 463 59.74% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Thebacha Jeannie Marie-Jewell 271 22.09% Defeated
General election of 2011-10-03 Thebacha Peter Martselos 434 35.37% Defeated
General election of 2011-10-03 Thebacha Michael Miltenberger* 522 42.54% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Tu Nedhe Tom Beaulieu* - - Acclaimed
General election of 2011-10-03 Weledeh Mark Bogan 79 11.24% Defeated
General election of 2011-10-03 Weledeh Bob Bromley* 624 88.76% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Yellowknife Centre Arlene Hache 312 42.22% Defeated
General election of 2011-10-03 Yellowknife Centre Robert Hawkins* 427 57.78% Re-Elected
General election of 2011-10-03 Yellowknife South Bob McLeod* - - Acclaimed
General election of 2007-10-01 Deh Cho Michael McLeod* - - Acclaimed
General election of 2007-10-01 Frame Lake Wendy Bisaro 389 56.54% Elected
General election of 2007-10-01 Frame Lake Jeff Groenewegen 137 19.91% Defeated
General election of 2007-10-01 Frame Lake Chris Johnston 162 23.55% Defeated
General election of 2007-10-01 Great Slave Glen Abernethy 336 43.81% Elected
General election of 2007-10-01 Great Slave Mark Bogan 21 2.74% Defeated
General election of 2007-10-01 Great Slave Christopher Hunt 103 13.43% Defeated
General election of 2007-10-01 Great Slave Beaton Mackenzie 101 13.17% Defeated
General election of 2007-10-01 Great Slave Doug Ritchie 206 26.86% Defeated
General election of 2007-10-01 Hay River North Paul Delorey* 514 60.97% Re-Elected
General election of 2007-10-01 Hay River North Vince McKay 329 39.03% Defeated
General election of 2007-10-01 Hay River South Jane Groenewegen* 423 51.77% Re-Elected
General election of 2007-10-01 Hay River South Greg McMeekin 10 1.22% Defeated
General election of 2007-10-01 Hay River South Marc Miltenberger 384 47.00% Defeated
General election of 2007-10-01 Inuvik Boot Lake Floyd Roland* - - Acclaimed
General election of 2007-10-01 Inuvik Twin Lakes Denise Kurszewski 261 46.03% Defeated
General election of 2007-10-01 Inuvik Twin Lakes Robert C. McLeod* 306 53.97% Re-Elected
General election of 2007-10-01 Kam Lake Brad Enge 118 19.44% Defeated
General election of 2007-10-01 Kam Lake David Ramsay* 489 80.56% Re-Elected
General election of 2007-10-01 Mackenzie Delta Mary Clark 164 27.38% Defeated
General election of 2007-10-01 Mackenzie Delta David Krutko* 303 50.58% Re-Elected
General election of 2007-10-01 Mackenzie Delta Donald Robert 132 22.04% Defeated
General election of 2007-10-01 Monfwi Jackson Lafferty 579 53.91% Elected
General election of 2007-10-01 Monfwi Henry Zoe 495 46.09% Defeated
General election of 2007-10-01 Nahendeh Bob Hanna 71 7.96% Defeated
General election of 2007-10-01 Nahendeh Arnold Hope 203 22.76% Defeated
General election of 2007-10-01 Nahendeh Kevin A. Menicoche* 548 61.43% Re-Elected
General election of 2007-10-01 Nahendeh Kenya Norwegian 70 7.85% Defeated
General election of 2007-10-01 Nunakput Eddie Dillon 142 22.47% Defeated
General election of 2007-10-01 Nunakput Jackie Jacobson 266 42.09% Elected
General election of 2007-10-01 Nunakput Calvin Pokiak* 74 11.71% Defeated
General election of 2007-10-01 Nunakput Vince Teddy 150 23.73% Defeated
General election of 2007-10-01 Range Lake Ashley Geraghty 210 27.13% Defeated
General election of 2007-10-01 Range Lake Sandy Lee* 564 72.87% Re-Elected
General election of 2007-10-01 Sahtu Norman Yakeleya* - - Acclaimed
General election of 2007-10-01 Thebacha Jeannie Marie-Jewell 197 16.81% Defeated
General election of 2007-10-01 Thebacha Peter Martselos 444 37.88% Defeated
General election of 2007-10-01 Thebacha Michael Miltenberger* 531 45.31% Re-Elected
General election of 2007-10-01 Tu Nedhe Tom Beaulieu 252 52.83% Elected
General election of 2007-10-01 Tu Nedhe Andrew Butler 6 1.26% Defeated
General election of 2007-10-01 Tu Nedhe Steve Ellis 175 36.69% Defeated
General election of 2007-10-01 Tu Nedhe James McPherson 6 1.26% Defeated
General election of 2007-10-01 Tu Nedhe Raymond Simon 26 5.45% Defeated
General election of 2007-10-01 Tu Nedhe Bobby Villeneuve 12 2.52% Defeated
General election of 2007-10-01 Weledeh Bob Bromley 522 43.18% Elected
General election of 2007-10-01 Weledeh Carol Morin 34 2.81% Defeated
General election of 2007-10-01 Weledeh Jonas Sangris 244 20.18% Defeated
General election of 2007-10-01 Weledeh Andy Wong 409 33.83% Defeated
General election of 2007-10-01 Yellowknife Centre Sue Glowach 258 28.01% Defeated
General election of 2007-10-01 Yellowknife Centre Robert Hawkins* 430 46.69% Re-Elected
General election of 2007-10-01 Yellowknife Centre Ben McDonald 204 22.15% Defeated
General election of 2007-10-01 Yellowknife Centre Bryan Sutherland 29 3.15% Defeated
General election of 2007-10-01 Yellowknife South Garett Cochrane 57 6.52% Defeated
General election of 2007-10-01 Yellowknife South Amy Hacala 278 31.81% Defeated
General election of 2007-10-01 Yellowknife South Bob McLeod 539 61.67% Elected
Byelection of 2005-07-18 North Slave Nora J. Doig 400 39.60% Defeated
Byelection of 2005-07-18 North Slave Jackson Lafferty 478 47.33% Elected
Byelection of 2005-07-18 North Slave DeeDee Steinwand-Leblanc 132 13.07% Defeated
Byelection of 2004-11-29 Inuvik Twin Lakes Richard M. Binder 26 3.83% Defeated
Byelection of 2004-11-29 Inuvik Twin Lakes Pauline Gordon 158 23.27% Defeated
Byelection of 2004-11-29 Inuvik Twin Lakes Arlene Hansen 143 21.06% Defeated
Byelection of 2004-11-29 Inuvik Twin Lakes Robert C. McLeod 169 24.89% Elected
Byelection of 2004-11-29 Inuvik Twin Lakes Bob Simpson 41 6.04% Defeated
Byelection of 2004-11-29 Inuvik Twin Lakes Tom Williams 99 14.58% Defeated
Byelection of 2004-11-29 Inuvik Twin Lakes Clarence G. Wood 43 6.33% Defeated
General election of 2003-11-24 Deh Cho Michael McLeod* 318 51.04% Re-Elected
General election of 2003-11-24 Deh Cho Michael Nadli 305 48.96% Defeated
General election of 2003-11-24 Frame Lake Charles Dent* 408 62.96% Re-Elected
General election of 2003-11-24 Frame Lake David Wind 240 37.04% Defeated
General election of 2003-11-24 Great Slave Bill Braden* 420 64.52% Re-Elected
General election of 2003-11-24 Great Slave Karen Hamre 231 35.48% Defeated
General election of 2003-11-24 Hay River North Paul Delorey* - - Acclaimed
General election of 2003-11-24 Hay River South Jane Groenewegen* 426 44.56% Re-Elected
General election of 2003-11-24 Hay River South Ann M. Lobb 225 23.54% Defeated
General election of 2003-11-24 Hay River South Duncan McNeill 286 29.92% Defeated
General election of 2003-11-24 Hay River South Harvey Werner 19 1.99% Defeated
General election of 2003-11-24 Inuvik Boot Lake Floyd Roland* - - Acclaimed
General election of 2003-11-24 Inuvik Twin Lakes Roger Allen* 295 54.53% Re-Elected
General election of 2003-11-24 Inuvik Twin Lakes Ken Smith 101 18.67% Defeated
General election of 2003-11-24 Inuvik Twin Lakes Bobby Van Bridger 22 4.07% Defeated
General election of 2003-11-24 Inuvik Twin Lakes Clarence G. Wood 123 22.74% Defeated
General election of 2003-11-24 Kam Lake Bill Aho 268 35.69% Defeated
General election of 2003-11-24 Kam Lake Steve Peterson 111 14.78% Defeated
General election of 2003-11-24 Kam Lake David Ramsay 372 49.53% Elected
General election of 2003-11-24 Mackenzie Delta David Krutko* - - Acclaimed
General election of 2003-11-24 Nahendeh Walter Blondin 122 11.62% Defeated
General election of 2003-11-24 Nahendeh Rita Cli 58 5.52% Defeated
General election of 2003-11-24 Nahendeh John Hazenberg 33 3.14% Defeated
General election of 2003-11-24 Nahendeh Arnold Hope 127 12.10% Defeated
General election of 2003-11-24 Nahendeh Yanny Leo Cordero 17 1.62% Defeated
General election of 2003-11-24 Nahendeh Kevin A. Menicoche 362 34.48% Elected
General election of 2003-11-24 Nahendeh Shane Thompson 107 10.19% Defeated
General election of 2003-11-24 Nahendeh Kathy Tsetso 224 21.33% Defeated
General election of 2003-11-24 North Slave Nora J. Doig 379 32.37% Defeated
General election of 2003-11-24 North Slave Leon Lafferty* 297 25.36% Defeated
General election of 2003-11-24 North Slave Henry Zoe 495 42.27% Elected
General election of 2003-11-24 Nunakput Calvin Pokiak 284 52.50% Elected
General election of 2003-11-24 Nunakput Vince Steen* 257 47.50% Defeated
General election of 2003-11-24 Range Lake Francis H. Chang 152 19.44% Defeated
General election of 2003-11-24 Range Lake Sandy Lee* 630 80.56% Re-Elected
General election of 2003-11-24 Sahtu Lucy Jackson 33 3.63% Defeated
General election of 2003-11-24 Sahtu Frank T'Seleie 81 8.92% Defeated
General election of 2003-11-24 Sahtu Larry M. Tourangeau 170 18.72% Defeated
General election of 2003-11-24 Sahtu Judi M. Tutcho 210 23.13% Defeated
General election of 2003-11-24 Sahtu Norman Yakeleya 414 45.59% Elected
General election of 2003-11-24 Thebacha Michael Miltenberger* 736 65.36% Re-Elected
General election of 2003-11-24 Thebacha Don Torangeau 390 34.64% Defeated
General election of 2003-11-24 Tu Nedhe Maurice E. Boucher 49 10.96% Defeated
General election of 2003-11-24 Tu Nedhe Felix Lockhard 31 6.94% Defeated
General election of 2003-11-24 Tu Nedhe James Marlowe 80 17.90% Defeated
General election of 2003-11-24 Tu Nedhe Steven Nitah* 82 18.34% Defeated
General election of 2003-11-24 Tu Nedhe Robert Sayine 55 12.30% Defeated
General election of 2003-11-24 Tu Nedhe Wilfred M. Simon 44 9.84% Defeated
General election of 2003-11-24 Tu Nedhe Robert Villeneuve 106 23.71% Elected
General election of 2003-11-24 Weledeh Joe Handley* - - Acclaimed
General election of 2003-11-24 Yellowknife Centre Robert Hawkins 207 26.61% Elected
General election of 2003-11-24 Yellowknife Centre Bob Haywood 53 6.81% Defeated
General election of 2003-11-24 Yellowknife Centre Don Kindt 138 17.74% Defeated
General election of 2003-11-24 Yellowknife Centre Annemieke Mulders 167 21.47% Defeated
General election of 2003-11-24 Yellowknife Centre Lena M. Pederson 10 1.29% Defeated
General election of 2003-11-24 Yellowknife Centre Daniel A. Wong 73 9.38% Defeated
General election of 2003-11-24 Yellowknife Centre Liz Wyman 130 16.71% Defeated
General election of 2003-11-24 Yellowknife South Brendan Bell* - - Acclaimed
General election of 1999-12-06 Deh Cho Samuel Gargan* 228 37.38% Defeated
General election of 1999-12-06 Deh Cho Michael McLeod 382 62.62% Elected
General election of 1999-12-06 Frame Lake Charles Dent 352 49.65% Elected
General election of 1999-12-06 Frame Lake Bill Schram 69 9.73% Defeated
General election of 1999-12-06 Frame Lake David Wind 288 40.62% Defeated
General election of 1999-12-06 Great Slave Bill Braden 274 35.72% Elected
General election of 1999-12-06 Great Slave Marie Coe 150 19.56% Defeated
General election of 1999-12-06 Great Slave Roy Desjarlais 47 6.13% Defeated
General election of 1999-12-06 Great Slave Bill Enge 144 18.77% Defeated
General election of 1999-12-06 Great Slave Suzette Montreuil 152 19.82% Defeated
General election of 1999-12-06 Hay River North Joanne Barnaby 210 26.25% Defeated
General election of 1999-12-06 Hay River North Ron Courtoreille 187 23.38% Defeated
General election of 1999-12-06 Hay River North Paul Delorey 270 33.75% Elected
General election of 1999-12-06 Hay River North Julien Lefebvre 28 3.50% Defeated
General election of 1999-12-06 Hay River North Jerry Morin 30 3.75% Defeated
General election of 1999-12-06 Hay River North Ken Thomas 12 1.50% Defeated
General election of 1999-12-06 Hay River North Rod Tordoff 63 7.88% Defeated
General election of 1999-12-06 Hay River South Jane Groenewegen - - Acclaimed
General election of 1999-12-06 Inuvik Boot Lake Mary Beckett 50 11.90% Defeated
General election of 1999-12-06 Inuvik Boot Lake Chris Garven 20 4.76% Defeated
General election of 1999-12-06 Inuvik Boot Lake Floyd Roland 350 83.33% Elected
General election of 1999-12-06 Inuvik Twin Lakes Roger Allen 216 45.57% Elected
General election of 1999-12-06 Inuvik Twin Lakes Glenna Hansen 178 37.55% Defeated
General election of 1999-12-06 Inuvik Twin Lakes George Roach 80 16.88% Defeated
General election of 1999-12-06 Kam Lake Beaton Mackenzie 74 10.19% Defeated
General election of 1999-12-06 Kam Lake Steve Peterson 68 9.37% Defeated
General election of 1999-12-06 Kam Lake Tony Whitford 584 80.44% Elected
General election of 1999-12-06 Mackenzie Delta Grace Blake 150 25.25% Defeated
General election of 1999-12-06 Mackenzie Delta David Krutko* 444 74.75% Re-Elected
General election of 1999-12-06 Nahendeh Jim Antoine* 546 60.60% Re-Elected
General election of 1999-12-06 Nahendeh Paul Gammon 312 34.63% Defeated
General election of 1999-12-06 Nahendeh Bill Lafferty 43 4.77% Defeated
General election of 1999-12-06 North Slave Georgina Franki 32 2.72% Defeated
General election of 1999-12-06 North Slave Leon Lafferty 332 28.23% Elected
General election of 1999-12-06 North Slave George Mackenzie 267 22.70% Defeated
General election of 1999-12-06 North Slave Alfonz Nitsiza 20 1.70% Defeated
General election of 1999-12-06 North Slave James Rabesca* 81 6.89% Defeated
General election of 1999-12-06 North Slave James Wah-Shee 121 10.29% Defeated
General election of 1999-12-06 North Slave Henry Zoe 303 25.77% Defeated
General election of 1999-12-06 North Slave Isadore Zoe 20 1.70% Defeated
General election of 1999-12-06 Nunakput Vince Steen* 318 54.83% Re-Elected
General election of 1999-12-06 Nunakput Vince Teddy 262 45.17% Defeated
General election of 1999-12-06 Range Lake Alex Deborgorski 67 6.80% Defeated
General election of 1999-12-06 Range Lake Everett Kasteel 56 5.69% Defeated
General election of 1999-12-06 Range Lake Sandy Lee 460 46.70% Elected
General election of 1999-12-06 Range Lake David Ramsay 329 33.40% Defeated
General election of 1999-12-06 Range Lake Roger Russell 73 7.41% Defeated
General election of 1999-12-06 Sahtu Stephen Kakfwi* 466 60.76% Re-Elected
General election of 1999-12-06 Sahtu Winter Lennie 301 39.24% Defeated
General election of 1999-12-06 Thebacha Jeannie Marie-Jewell 471 42.17% Defeated
General election of 1999-12-06 Thebacha Michael Miltenberger* 554 49.60% Re-Elected
General election of 1999-12-06 Thebacha Marilyn Napier 92 8.24% Defeated
General election of 1999-12-06 Tu Nedhe Sabet Biscaye 167 34.36% Defeated
General election of 1999-12-06 Tu Nedhe Steven Nitah 210 43.21% Elected
General election of 1999-12-06 Tu Nedhe Noeline Villebrun 29 5.97% Defeated
General election of 1999-12-06 Tu Nedhe Daniel Walton 80 16.46% Defeated
General election of 1999-12-06 Weledeh Roy Erasmus 229 20.41% Defeated
General election of 1999-12-06 Weledeh Joe Handley 648 57.75% Elected
General election of 1999-12-06 Weledeh Mark Heyck 122 10.87% Defeated
General election of 1999-12-06 Weledeh Blake Rasmussen 123 10.96% Defeated
General election of 1999-12-06 Yellowknife Centre Bernie Hughes 256 39.02% Defeated
General election of 1999-12-06 Yellowknife Centre Jake Ootes* 400 60.98% Re-Elected
General election of 1999-12-06 Yellowknife South Brendan Bell 359 40.47% Elected
General election of 1999-12-06 Yellowknife South Mary Beth Levan 181 20.41% Defeated
General election of 1999-12-06 Yellowknife South Pat McMahon 347 39.12% Defeated
General election of 1995-10-16 Aivilik Marion Love 240 39.87% Defeated
General election of 1995-10-16 Aivilik Donat Milortok 88 14.62% Defeated
General election of 1995-10-16 Aivilik Manitok Thompson* 274 45.51% Re-Elected
General election of 1995-10-16 Amittuq Titus Allooloo* 186 19.21% Defeated
General election of 1995-10-16 Amittuq Mark Evaloarjuk 308 31.82% Elected
General election of 1995-10-16 Amittuq Paul Haulli 170 17.56% Defeated
General election of 1995-10-16 Amittuq Caleb Sangoya 304 31.40% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin Central Jaypeetee Akpalialuk 105 10.80% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin Central Tommy Enuaraq 294 30.25% Elected
General election of 1995-10-16 Baffin Central Charlie Kalluk 11 1.13% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin Central Jaypeetee Karpik 90 9.26% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin Central Rebecca Mike* 60 6.17% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin Central Pauloosie Paniloo 74 7.61% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin Central Sakiasie Sowdlooapik 152 15.64% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin Central Lootie Toomasie 186 19.14% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin South Goo Arlooktoo 256 33.33% Elected
General election of 1995-10-16 Baffin South Walter Audla 98 12.76% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin South Peter Kattuk 128 16.67% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin South Kenoayoak Pudlat* 74 9.64% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin South Akalayok Qavavau 50 6.51% Defeated
General election of 1995-10-16 Baffin South Matthew Saveakjuk Jaw 162 21.09% Defeated
General election of 1995-10-16 Deh Cho Joachim Bonnetrouge 189 31.09% Defeated
General election of 1995-10-16 Deh Cho Samuel Gargan* 333 54.77% Re-Elected
General election of 1995-10-16 Deh Cho Richard Lafferty 86 14.14% Defeated
General election of 1995-10-16 Hay River Ron Courtoreille 654 37.59% Defeated
General election of 1995-10-16 Hay River Mansell Grey 137 7.87% Defeated
General election of 1995-10-16 Hay River Jane Groenewegen 696 40.00% Elected
General election of 1995-10-16 Hay River George Morin 253 14.54% Defeated
General election of 1995-10-16 High Arctic Elizabeth Allakariallak-Roberts 90 22.96% Defeated
General election of 1995-10-16 High Arctic Larry Audlaluk 78 19.90% Defeated
General election of 1995-10-16 High Arctic Levi Barnabas 135 34.44% Elected
General election of 1995-10-16 High Arctic Aziz Kheraj 89 22.70% Defeated
General election of 1995-10-16 Inuvik Fred Koe* 492 41.87% Defeated
General election of 1995-10-16 Inuvik Floyd Roland 683 58.13% Elected
General election of 1995-10-16 Iqaluit Mary Ekho-Wilman 644 44.75% Defeated
General election of 1995-10-16 Iqaluit Gordon McIntosh 100 6.95% Defeated
General election of 1995-10-16 Iqaluit Edward Picco 695 48.30% Elected
General election of 1995-10-16 Keewatin Central Joseph Kaludjak 201 17.51% Defeated
General election of 1995-10-16 Keewatin Central John Todd* 947 82.49% Re-Elected
General election of 1995-10-16 Kitikmeot Ernest Bernhardt 322 28.90% Defeated
General election of 1995-10-16 Kitikmeot Kelvin Ng* 792 71.10% Re-Elected
General election of 1995-10-16 Kivallivik David Aglukark 120 9.33% Defeated
General election of 1995-10-16 Kivallivik Sam Alagalak 63 4.90% Defeated
General election of 1995-10-16 Kivallivik Silas Arngna'naaq* 140 10.89% Defeated
General election of 1995-10-16 Kivallivik Kevin O'Brien 700 54.43% Elected
General election of 1995-10-16 Kivallivik David Simailak 211 16.41% Defeated
General election of 1995-10-16 Kivallivik Joy Suluk 52 4.04% Defeated
General election of 1995-10-16 Mackenzie Delta Charles Furlong 204 26.42% Defeated
General election of 1995-10-16 Mackenzie Delta David Krutko 350 45.34% Elected
General election of 1995-10-16 Mackenzie Delta Richard Nerysoo* 218 28.24% Defeated
General election of 1995-10-16 Nahendeh Jim Antoine* - - Acclaimed
General election of 1995-10-16 Natilikmiot John Ningark* 366 51.99% Re-Elected
General election of 1995-10-16 Natilikmiot Uriash Puqiqnak 338 48.01% Defeated
General election of 1995-10-16 North Slave Violet Camsell-Blondin 204 18.02% Defeated
General election of 1995-10-16 North Slave Leon Lafferty 175 15.46% Defeated
General election of 1995-10-16 North Slave James Rabesca 481 42.49% Elected
General election of 1995-10-16 North Slave Joseph Zoe 67 5.92% Defeated
General election of 1995-10-16 North Slave Henry Zoe* 158 13.96% Defeated
General election of 1995-10-16 North Slave Isadore Zoe 47 4.15% Defeated
General election of 1995-10-16 Nunakput Eddie Dillon 240 37.80% Defeated
General election of 1995-10-16 Nunakput Vince Steen 395 62.20% Elected
General election of 1995-10-16 Sahtu George Cleary 319 30.01% Defeated
General election of 1995-10-16 Sahtu Stephen Kakfwi* 744 69.99% Re-Elected
General election of 1995-10-16 Thebacha Allan Heron 96 6.89% Defeated
General election of 1995-10-16 Thebacha Sean Mageean 119 8.54% Defeated
General election of 1995-10-16 Thebacha Jeannie Marie-Jewell* 571 40.99% Defeated
General election of 1995-10-16 Thebacha Michael Miltenberger 607 43.58% Elected
General election of 1995-10-16 Tu Nedhe Larry Bearard 58 10.56% Defeated
General election of 1995-10-16 Tu Nedhe Archie Catholique 119 21.68% Defeated
General election of 1995-10-16 Tu Nedhe Don Morin* 372 67.76% Re-Elected
General election of 1995-10-16 Yellowknife Centre Gary Boyd 165 13.06% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife Centre Marie Coe 162 12.83% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife Centre Roland Gosselin 139 11.01% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife Centre Arlene Hache 231 18.29% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife Centre Jake Ootes 249 19.71% Elected
General election of 1995-10-16 Yellowknife Centre David Ramsay 209 16.55% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife Centre Don Yamkowy 108 8.55% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife Frame Lake Charles Dent* 446 59.31% Re-Elected
General election of 1995-10-16 Yellowknife Frame Lake David McCann 122 16.22% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife Frame Lake Tom Pagonis 49 6.52% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife Frame Lake Rob Roman 135 17.95% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife North Roy Erasmus 686 42.32% Elected
General election of 1995-10-16 Yellowknife North Jim Evoy 334 20.60% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife North Sandy Holmes 56 3.45% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife North Donna Hunt 109 6.72% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife North Wally Larocque 158 9.75% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife North Louis Leonardis 29 1.79% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife North Clem Paul 249 15.36% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife South Seamus Henry 972 41.56% Elected
General election of 1995-10-16 Yellowknife South Kirby Marshall 399 17.06% Defeated
General election of 1995-10-16 Yellowknife South Tony Whitford* 968 41.39% Defeated
Byelection of 1995-05-08 Aivilik Peter Katorkra 40 10.39% Defeated
Byelection of 1995-05-08 Aivilik Joani Kringayark 22 5.71% Defeated
Byelection of 1995-05-08 Aivilik Steve Mapsalak 46 11.95% Defeated
Byelection of 1995-05-08 Aivilik Simionie Sammurtok 131 34.03% Defeated
Byelection of 1995-05-08 Aivilik Manitok Thompson 146 37.92% Elected
Byelection of 1993-05-10 Kitikmeot Bill Adamache 240 23.76% Defeated
Byelection of 1993-05-10 Kitikmeot Harry Maksagak 60 5.94% Defeated
Byelection of 1993-05-10 Kitikmeot Kelvin Ng 436 43.17% Elected
Byelection of 1993-05-10 Kitikmeot Andy Palongayak 46 4.55% Defeated
Byelection of 1993-05-10 Kitikmeot Keith Peterson 228 22.57% Defeated
General election of 1991-10-15 Aivilik James Arvaluk 185 34.64% Elected
General election of 1991-10-15 Aivilik Peter Ernerk* 100 18.73% Defeated
General election of 1991-10-15 Aivilik Donat Milortok 94 17.60% Defeated
General election of 1991-10-15 Aivilik Tongola Sandy 58 10.86% Defeated
General election of 1991-10-15 Aivilik Andre Tautu 97 18.16% Defeated
General election of 1991-10-15 Amittuq Titus Allooloo* 411 47.13% Re-Elected
General election of 1991-10-15 Amittuq Enoki Irqittuq 224 25.69% Defeated
General election of 1991-10-15 Amittuq Lucassi Ivvalu 237 27.18% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin Central Peter Iqalukjuak 38 5.08% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin Central Ipeelee Kilabuk* 103 13.77% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin Central Norman Komoartok 88 11.76% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin Central Myna Maniapik 85 11.36% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin Central Rebecca Mike 197 26.34% Elected
General election of 1991-10-15 Baffin Central Sam Palituq 29 3.88% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin Central Pauloosie Paniloo 110 14.71% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin Central Lootie Toomasie 98 13.10% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin South J. Aragutina 66 10.63% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin South Joe Arlooktoo* 100 16.10% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin South Johnny Cookie 84 13.53% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin South Joannie Ikkidluak 37 5.96% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin South Mikidjuk Kolola 24 3.86% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin South Padluq Melia 96 15.46% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin South Pudloo Mingeriak 30 4.83% Defeated
General election of 1991-10-15 Baffin South Kenoayoak Pudlat 119 19.16% Elected
General election of 1991-10-15 Baffin South Mathew Saveakjuk 65 10.47% Defeated
General election of 1991-10-15 Deh Cho Samuel Gargan* - - Acclaimed
General election of 1991-10-15 Hay River John Pollard* - - Acclaimed
General election of 1991-10-15 High Arctic Larry Audlaluk 94 24.80% Defeated
General election of 1991-10-15 High Arctic Jobie Issigaitok 22 5.80% Defeated
General election of 1991-10-15 High Arctic David Kalluk 65 17.15% Defeated
General election of 1991-10-15 High Arctic Moses Koonoo 52 13.72% Defeated
General election of 1991-10-15 High Arctic Ludy Pudluk* 146 38.52% Re-Elected
General election of 1991-10-15 Inuvik George Doolittle 179 17.23% Defeated
General election of 1991-10-15 Inuvik Jeff Gardiner 137 13.19% Defeated
General election of 1991-10-15 Inuvik Glenna Hansen 205 19.73% Defeated
General election of 1991-10-15 Inuvik Vivian Hunter 34 3.27% Defeated
General election of 1991-10-15 Inuvik Fred Koe 335 32.24% Elected
General election of 1991-10-15 Inuvik Cece McCauley 149 14.34% Defeated
General election of 1991-10-15 Iqaluit Val Haas 405 28.12% Defeated
General election of 1991-10-15 Iqaluit Dennis Patterson* 866 60.14% Re-Elected
General election of 1991-10-15 Iqaluit Bryan Pearson 169 11.74% Defeated
General election of 1991-10-15 Keewatin Central Jose Kusugak 337 37.03% Defeated
General election of 1991-10-15 Keewatin Central John Todd 573 62.97% Elected
General election of 1991-10-15 Kitikmeot Ernie Bernhardt 367 33.03% Elected
General election of 1991-10-15 Kitikmeot Edna Elias 137 12.33% Defeated
General election of 1991-10-15 Kitikmeot Allen Maghagak 17 1.53% Defeated
General election of 1991-10-15 Kitikmeot Kelvin Ng 316 28.44% Defeated
General election of 1991-10-15 Kitikmeot Joe Ohokannoak 274 24.66% Defeated
General election of 1991-10-15 Kivallivik David Alagalak 349 32.59% Defeated
General election of 1991-10-15 Kivallivik Silas Arngna'naaq 424 39.59% Elected
General election of 1991-10-15 Kivallivik Gordon Wray* 298 27.82% Defeated
General election of 1991-10-15 Mackenzie Delta Roger Allen 326 44.47% Defeated
General election of 1991-10-15 Mackenzie Delta Richard Nerysoo* 407 55.53% Re-Elected
General election of 1991-10-15 Nahendeh Jim Antoine 488 50.52% Elected
General election of 1991-10-15 Nahendeh Arnold Hope 58 6.00% Defeated
General election of 1991-10-15 Nahendeh Bill Lafferty 50 5.18% Defeated
General election of 1991-10-15 Nahendeh Daniel Lapierre 14 1.45% Defeated
General election of 1991-10-15 Nahendeh Steve Malesku 160 16.56% Defeated
General election of 1991-10-15 Nahendeh Joe Mercredi 41 4.24% Defeated
General election of 1991-10-15 Nahendeh Bertha Norwegian 38 3.93% Defeated
General election of 1991-10-15 Nahendeh Patrick Scott 117 12.11% Defeated
General election of 1991-10-15 Natilikmiot John Ningark* - - Acclaimed
General election of 1991-10-15 North Slave Joe Rabesca 326 32.12% Defeated
General election of 1991-10-15 North Slave Cecilia Wetrade 84 8.28% Defeated
General election of 1991-10-15 North Slave Richard Whitford 253 24.93% Defeated
General election of 1991-10-15 North Slave Henry Zoe 352 34.68% Elected
General election of 1991-10-15 Nunakput Nellie Cournoyea* - - Acclaimed
General election of 1991-10-15 Sahtu Stephen Kakfwi* - - Acclaimed
General election of 1991-10-15 Thebacha Jeannie Marie-Jewell 708 61.41% Elected
General election of 1991-10-15 Thebacha Louis Sebert 445 38.59% Defeated
General election of 1991-10-15 Tu Nedhe Barbara Beck 53 11.67% Defeated
General election of 1991-10-15 Tu Nedhe Don Morin 401 88.33% Elected
General election of 1991-10-15 Yellowknife Centre June Balsillie 15 1.66% Defeated
General election of 1991-10-15 Yellowknife Centre Fernand Denault 187 20.69% Defeated
General election of 1991-10-15 Yellowknife Centre Brian Lewis* 285 31.53% Re-Elected
General election of 1991-10-15 Yellowknife Centre Bruce McLaughlin 262 28.98% Defeated
General election of 1991-10-15 Yellowknife Centre Barbara O'Neill 155 17.15% Defeated
General election of 1991-10-15 Yellowknife Frame Lake David Barry 10 1.49% Defeated
General election of 1991-10-15 Yellowknife Frame Lake Charles Dent 313 46.79% Elected
General election of 1991-10-15 Yellowknife Frame Lake Arlene Hache 214 31.99% Defeated
General election of 1991-10-15 Yellowknife Frame Lake Noel Montagano 132 19.73% Defeated
General election of 1991-10-15 Yellowknife North Michael Ballantyne* 677 51.17% Re-Elected
General election of 1991-10-15 Yellowknife North Barry Conacher 646 48.83% Defeated
General election of 1991-10-15 Yellowknife South Tony Whitford* - - Acclaimed
Byelection of 1989-10-10 Natilikmiot Peter Akkikungnaq 132 - Defeated
Byelection of 1989-10-10 Natilikmiot Bill Lyall 140 - Defeated
Byelection of 1989-10-10 Natilikmiot John Ningark 295 - Elected
Byelection of 1989-10-10 Natilikmiot Martha Toka 51 - Defeated
Byelection of 1988-10-31 Yellowknife South Gary Boyd 222 12.59% Defeated
Byelection of 1988-10-31 Yellowknife South Charles Dent 450 25.52% Defeated
Byelection of 1988-10-31 Yellowknife South Peter Fuglsang 143 8.11% Defeated
Byelection of 1988-10-31 Yellowknife South Tony Whitford 948 53.77% Elected
General election of 1987-10-05 Aivilik Tagak Curley* 480 47.29% Defeated
General election of 1987-10-05 Aivilik Peter Ernerk 535 52.71% Elected
General election of 1987-10-05 Amittuq Titus Allooloo 331 45.97% Elected
General election of 1987-10-05 Amittuq James Arvaluk 130 18.06% Defeated
General election of 1987-10-05 Amittuq Seeana Attagootak 46 6.39% Defeated
General election of 1987-10-05 Amittuq Elijah Erkloo 131 18.19% Defeated
General election of 1987-10-05 Amittuq Thomas Ootook 10 1.39% Defeated
General election of 1987-10-05 Amittuq Lucien Ukkalianuk 72 10.00% Defeated
General election of 1987-10-05 Baffin Central Stevie Audlakiak 187 31.11% Defeated
General election of 1987-10-05 Baffin Central Ipeelee Kilabuk 252 41.93% Elected
General election of 1987-10-05 Baffin Central Alan Kuniliusie 7 1.16% Defeated
General election of 1987-10-05 Baffin Central Pauloosie Paniloo* 155 25.79% Defeated
General election of 1987-10-05 Baffin South Joe Arlooktoo* 132 34.02% Re-Elected
General election of 1987-10-05 Baffin South Kenoayoak Pudlat 122 31.44% Defeated
General election of 1987-10-05 Baffin South Saila Pudlat 14 3.61% Defeated
General election of 1987-10-05 Baffin South Joanasie Salomonie 120 30.93% Defeated
General election of 1987-10-05 Deh Cho Albert Canadien 43 9.29% Defeated
General election of 1987-10-05 Deh Cho Roy Fabian 174 37.58% Defeated
General election of 1987-10-05 Deh Cho Samuel Gargan* 246 53.13% Re-Elected
General election of 1987-10-05 Hay River John Pollard 899 58.76% Elected
General election of 1987-10-05 Hay River Don Stewart* 631 41.24% Defeated
General election of 1987-10-05 High Arctic Harry Iyerak 87 26.69% Defeated
General election of 1987-10-05 High Arctic David Kalluk 86 26.38% Defeated
General election of 1987-10-05 High Arctic Ludy Pudluk* 153 46.93% Re-Elected
General election of 1987-10-05 Hudson Bay Moses Appaqaq* 46 21.90% Defeated
General election of 1987-10-05 Hudson Bay Joe Arragutainaq 21 10.00% Defeated
General election of 1987-10-05 Hudson Bay Charlie Crow 96 45.71% Elected
General election of 1987-10-05 Hudson Bay Moses Novalinga 31 14.76% Defeated
General election of 1987-10-05 Hudson Bay Johnny Tookalook 16 7.62% Defeated
General election of 1987-10-05 Inuvik Tom Butters* - - Acclaimed
General election of 1987-10-05 Iqaluit Dennis Patterson* - - Acclaimed
General election of 1987-10-05 Kitikmeot West Randy Mulder 232 27.59% Defeated
General election of 1987-10-05 Kitikmeot West Red Pedersen* 609 72.41% Re-Elected
General election of 1987-10-05 Kivallivik Henry Ford 270 27.03% Defeated
General election of 1987-10-05 Kivallivik Tommy Owlijoot 147 14.71% Defeated
General election of 1987-10-05 Kivallivik Gordon Wray* 582 58.26% Re-Elected
General election of 1987-10-05 Mackenzie Delta Bertha Allen 179 29.78% Defeated
General election of 1987-10-05 Mackenzie Delta John Banksland 103 17.14% Defeated
General election of 1987-10-05 Mackenzie Delta Richard Nerysoo* 319 53.08% Re-Elected
General election of 1987-10-05 Nahendeh Nick Sibbeston 651 79.58% Elected
General election of 1987-10-05 Nahendeh Jim Villeneuve 167 20.42% Defeated
General election of 1987-10-05 Natilikmiot Michael Angottitauruq 176 31.71% Elected
General election of 1987-10-05 Natilikmiot Bill Lyall 130 23.42% Defeated
General election of 1987-10-05 Natilikmiot Bobby Lyall 93 16.76% Defeated
General election of 1987-10-05 Natilikmiot John Ningark 156 28.11% Defeated
General election of 1987-10-05 Nunakput Mary Carpenter-Lyons 210 30.04% Defeated
General election of 1987-10-05 Nunakput Nellie Cournoyea* 489 69.96% Re-Elected
General election of 1987-10-05 Pine Point Bruce McLaughlin* 225 76.27% Re-Elected
General election of 1987-10-05 Pine Point Cliff Reid 70 23.73% Defeated
General election of 1987-10-05 Rae Lac La Martre James Wah-Shee* 198 23.24% Defeated
General election of 1987-10-05 Rae Lac La Martre Richard Whitford 322 37.79% Defeated
General election of 1987-10-05 Rae Lac La Martre Henry Zoe 332 38.97% Elected
General election of 1987-10-05 Sahtu George Cleary 338 47.01% Defeated
General election of 1987-10-05 Sahtu Stephen Kakfwi 381 52.99% Elected
General election of 1987-10-05 Slave River Wayne Cahill 345 26.06% Defeated
General election of 1987-10-05 Slave River Jeannie Marie-Jewell 463 34.97% Elected
General election of 1987-10-05 Slave River Frieda Martselos 340 25.68% Defeated
General election of 1987-10-05 Slave River Michael Miltenberger 124 9.37% Defeated
General election of 1987-10-05 Slave River Louis Sebert 52 3.93% Defeated
General election of 1987-10-05 Tu Nede Eliza Lawrence* 158 37.80% Defeated
General election of 1987-10-05 Tu Nede Don Morin 260 62.20% Elected
General election of 1987-10-05 Yellowknife Centre Joseph Lanzon 70 8.33% Defeated
General election of 1987-10-05 Yellowknife Centre Brian Lewis 304 36.19% Elected
General election of 1987-10-05 Yellowknife Centre Noel Montagano 196 23.33% Defeated
General election of 1987-10-05 Yellowknife Centre Don Sian 270 32.14% Defeated
General election of 1987-10-05 Yellowknife North Michael Ballantyne* - - Acclaimed
General election of 1987-10-05 Yellowknife South Peter Fuglsang 182 11.59% Defeated
General election of 1987-10-05 Yellowknife South Arlene Hache 297 18.92% Defeated
General election of 1987-10-05 Yellowknife South Ted Richard* 1091 69.49% Re-Elected
Byelection of 1984-10-15 Yellowknife South Pat McMahon 375 - Defeated
Byelection of 1984-10-15 Yellowknife South Ted Richard 883 - Elected
General election of 1983-11-21 Aivilik Tagak Curley 420 50.18% Elected
General election of 1983-11-21 Aivilik Peter Ernerk 417 49.82% Defeated
General election of 1983-11-21 Baffin Central Iola Metuq 286 48.23% Defeated
General election of 1983-11-21 Baffin Central Pauloosie Paniloo 307 51.77% Elected
General election of 1983-11-21 Baffin South Joe Arlooktoo* 145 40.85% Re-Elected
General election of 1983-11-21 Baffin South Kananginak Pootoogook 113 31.83% Defeated
General election of 1983-11-21 Baffin South Joanasie Salomonie 97 27.32% Defeated
General election of 1983-11-21 Deh Cho Joachim Bonnetrouge 120 40.40% Defeated
General election of 1983-11-21 Deh Cho Samuel Gargan 177 59.60% Elected
General election of 1983-11-21 Deh Cho Gah Bill Lafferty 411 48.99% Defeated
General election of 1983-11-21 Deh Cho Gah Nick Sibbeston 428 51.01% Elected
General election of 1983-11-21 Foxe Basin James Arvaluk 148 25.39% Defeated
General election of 1983-11-21 Foxe Basin Elijah Erkloo 196 33.62% Elected
General election of 1983-11-21 Foxe Basin Mark Evaloarjuk* 159 27.27% Defeated
General election of 1983-11-21 Foxe Basin John Illupalik 80 13.72% Defeated
General election of 1983-11-21 Hay River Don Fergusson 616 49.68% Defeated
General election of 1983-11-21 Hay River Don Stewart* 624 50.32% Re-Elected
General election of 1983-11-21 High Arctic Frank Pearce 154 45.70% Defeated
General election of 1983-11-21 High Arctic Ludy Pudluk* 183 54.30% Re-Elected
General election of 1983-11-21 Hudson Bay Moses Appaqaq* 48 29.09% Re-Elected
General election of 1983-11-21 Hudson Bay Joe Arragutainaq 32 19.39% Defeated
General election of 1983-11-21 Hudson Bay George Emikotailuk 14 8.48% Defeated
General election of 1983-11-21 Hudson Bay Johnny Novalinga 16 9.70% Defeated
General election of 1983-11-21 Hudson Bay Zack Novalinga 18 10.91% Defeated
General election of 1983-11-21 Hudson Bay Johnny Tookalook 37 22.42% Defeated
General election of 1983-11-21 Inuvik Tom Butters* 596 64.09% Re-Elected
General election of 1983-11-21 Inuvik Rose Marie Karnes 199 21.40% Defeated
General election of 1983-11-21 Inuvik Cece McCauley 135 14.52% Defeated
General election of 1983-11-21 Iqaluit Ben Ell 139 17.35% Defeated
General election of 1983-11-21 Iqaluit Abe Okpik 87 10.86% Defeated
General election of 1983-11-21 Iqaluit Dennis Patterson 575 71.79% Elected
General election of 1983-11-21 Kitikmeot East Steve Alookee 161 33.54% Defeated
General election of 1983-11-21 Kitikmeot East Michael Angottitauruq 319 66.46% Elected
General election of 1983-11-21 Kitikmeot West Bill Lyall 225 30.28% Defeated
General election of 1983-11-21 Kitikmeot West Wilfrid MacDonald 85 11.44% Defeated
General election of 1983-11-21 Kitikmeot West Malcolm MacPhail 111 14.94% Defeated
General election of 1983-11-21 Kitikmeot West Red Pedersen 322 43.34% Elected
General election of 1983-11-21 Kivallivik James Karetak 71 8.13% Defeated
General election of 1983-11-21 Kivallivik Peter Kritaqliluk 259 29.67% Defeated
General election of 1983-11-21 Kivallivik Gordon Wray 543 62.20% Elected
General election of 1983-11-21 Mackenzie Delta Ernest Firth 177 34.30% Defeated
General election of 1983-11-21 Mackenzie Delta Richard Nerysoo* 339 65.70% Re-Elected
General election of 1983-11-21 Nunakput Nellie Cournoyea - - Acclaimed
General election of 1983-11-21 Pine Point Bruce McLaughlin* 421 76.13% Re-Elected
General election of 1983-11-21 Pine Point Clifford Reid 132 23.87% Defeated
General election of 1983-11-21 Rae Lac La Martre James Wah-Shee* - - Acclaimed
General election of 1983-11-21 Sahtu Peter Fraser 204 39.53% Defeated
General election of 1983-11-21 Sahtu John T'Seleie 312 60.47% Elected
General election of 1983-11-21 Slave River James Heron 591 47.05% Defeated
General election of 1983-11-21 Slave River Arnold McCallum* 665 52.95% Re-Elected
General election of 1983-11-21 Tu Nede Florence Catholique 60 17.91% Defeated
General election of 1983-11-21 Tu Nede Eliza Lawrence 176 52.54% Elected
General election of 1983-11-21 Tu Nede Robert Sayine 99 29.55% Defeated
General election of 1983-11-21 Yellowknife Centre Terry Daniels 290 32.95% Defeated
General election of 1983-11-21 Yellowknife Centre Bob MacQuarrie* 590 67.05% Re-Elected
General election of 1983-11-21 Yellowknife North Michael Ballantyne 409 47.01% Elected
General election of 1983-11-21 Yellowknife North R. B. Fells 6 0.69% Defeated
General election of 1983-11-21 Yellowknife North Kit Spence 61 7.01% Defeated
General election of 1983-11-21 Yellowknife North Glenn Warner 394 45.29% Defeated
General election of 1983-11-21 Yellowknife South Dan Prima 378 23.35% Defeated
General election of 1983-11-21 Yellowknife South Lynda Sorensen* 1241 76.65% Re-Elected
Byelection of 1983-01-17 Keewatin North Jack Anawak 151 20.86% Defeated
Byelection of 1983-01-17 Keewatin North Raymond Ningeocheak 234 32.32% Defeated
Byelection of 1983-01-17 Keewatin North Gordon Wray 339 46.82% Elected
Byelection of 1980-09-15 Baffin Central Stevie Audlakiak 112 23.00% Defeated
Byelection of 1980-09-15 Baffin Central Ipeelee Kilabuk 221 45.38% Elected
Byelection of 1980-09-15 Baffin Central Iola Metuq 154 31.62% Defeated
General election of 1979-10-01 Baffin Central James Arreak 194 36.19% Elected
General election of 1979-10-01 Baffin Central Stevie Audlakiak 159 29.66% Defeated
General election of 1979-10-01 Baffin Central Ipeelee Kilabuk 183 34.14% Defeated
General election of 1979-10-01 Baffin South Joe Arlooktoo 175 54.52% Elected
General election of 1979-10-01 Baffin South Kananginak Pootoogook 146 45.48% Defeated
General election of 1979-10-01 Central Arctic Bill Lyall* 282 35.07% Defeated
General election of 1979-10-01 Central Arctic Andy Palongayak 152 18.91% Defeated
General election of 1979-10-01 Central Arctic Kane Tologanak 370 46.02% Elected
General election of 1979-10-01 Foxe Basin Mark Evaloarjuk* 218 48.02% Re-Elected
General election of 1979-10-01 Foxe Basin Paul Koolerk 133 29.30% Defeated
General election of 1979-10-01 Foxe Basin Lucien Ukaliannuk 103 22.69% Defeated
General election of 1979-10-01 Frobisher Bay Ben Ell 209 35.30% Defeated
General election of 1979-10-01 Frobisher Bay Dennis Patterson 292 49.32% Elected
General election of 1979-10-01 Frobisher Bay Bryan Pearson 91 15.37% Defeated
General election of 1979-10-01 Great Slave East Robert Sayine - - Acclaimed
General election of 1979-10-01 Hay River Ben Greenfield 428 43.94% Defeated
General election of 1979-10-01 Hay River Don Stewart* 546 56.06% Re-Elected
General election of 1979-10-01 High Arctic Lloyd Ellsworth 51 25.76% Defeated
General election of 1979-10-01 High Arctic Ludy Pudluk* 147 74.24% Re-Elected
General election of 1979-10-01 Hudson Bay Moses Appaqaq 84 60.00% Elected
General election of 1979-10-01 Hudson Bay Lucassie Inuktailuk 56 40.00% Defeated
General election of 1979-10-01 Inuvik John Birch 98 14.85% Defeated
General election of 1979-10-01 Inuvik Tom Butters* 296 44.85% Re-Elected
General election of 1979-10-01 Inuvik Alex Forman 174 26.36% Defeated
General election of 1979-10-01 Inuvik Cece McCauley 92 13.94% Defeated
General election of 1979-10-01 Keewatin North Donat Milortok 200 45.77% Defeated
General election of 1979-10-01 Keewatin North William Noah 237 54.23% Elected
General election of 1979-10-01 Keewatin South Tagak Curley 161 33.26% Elected
General election of 1979-10-01 Keewatin South Celina Issakiark 100 20.66% Defeated
General election of 1979-10-01 Keewatin South Peter Kritaqliluk 105 21.69% Defeated
General election of 1979-10-01 Keewatin South Joe Manik 118 24.38% Defeated
General election of 1979-10-01 Mackenzie Delta Lawrence Firth 123 35.45% Defeated
General election of 1979-10-01 Mackenzie Delta Richard Nerysoo 224 64.55% Elected
General election of 1979-10-01 Mackenzie Great Bear Peter Fraser* 201 38.95% Re-Elected
General election of 1979-10-01 Mackenzie Great Bear Frankie T'selehye 147 28.49% Defeated
General election of 1979-10-01 Mackenzie Great Bear John Tutcho 168 32.56% Defeated
General election of 1979-10-01 Mackenzie Liard Bill Lafferty 113 15.63% Defeated
General election of 1979-10-01 Mackenzie Liard Leo Leahy 86 11.89% Defeated
General election of 1979-10-01 Mackenzie Liard Nick Sibbeston 524 72.48% Elected
General election of 1979-10-01 Pine Point Don Hendry 148 35.15% Defeated
General election of 1979-10-01 Pine Point Bruce McLaughlin 156 37.05% Elected
General election of 1979-10-01 Pine Point Cliff Reid 117 27.79% Defeated
General election of 1979-10-01 Rae Lac La Martre Eddie Koyina 121 24.10% Defeated
General election of 1979-10-01 Rae Lac La Martre James Wah-Shee 381 75.90% Elected
General election of 1979-10-01 Slave River Clayton Burke 3 0.35% Defeated
General election of 1979-10-01 Slave River Jim Evans 190 22.09% Defeated
General election of 1979-10-01 Slave River Arnold McCallum* 311 36.16% Re-Elected
General election of 1979-10-01 Slave River Richard McNeely 301 35.00% Defeated
General election of 1979-10-01 Slave River Marguerite Robinson 55 6.40% Defeated
General election of 1979-10-01 Western Arctic David Anderson 84 17.95% Defeated
General election of 1979-10-01 Western Arctic Nellie Cournoyea 276 58.97% Elected
General election of 1979-10-01 Western Arctic John Steen* 108 23.08% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife Centre Bob Baetz 77 8.70% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife Centre Claire Barnabe 205 23.16% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife Centre Don Green 35 3.95% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife Centre Norm Lewis 13 1.47% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife Centre Bob MacQuarrie 295 33.33% Elected
General election of 1979-10-01 Yellowknife Centre Rod Morrison 260 29.38% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife North Jack Adderley 76 10.83% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife North George Braden 306 43.59% Elected
General election of 1979-10-01 Yellowknife North Margaret Cook 48 6.84% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife North Berniece Lambert 3 0.43% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife North Ted Mehler 46 6.55% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife North Bob Olexin 223 31.77% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife South Wes MacAleer 618 42.56% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife South Joey Severn 151 10.40% Defeated
General election of 1979-10-01 Yellowknife South Lynda Sorensen 683 47.04% Elected
Byelection of 1976-07-12 Great Slave Lake Richard Whitford - - Acclaimed
Byelection of 1976-06-14 Mackenzie Great Bear Claire Barnabe 215 41.99% Defeated
Byelection of 1976-06-14 Mackenzie Great Bear Peter Fraser 297 58.01% Elected
General election of 1975-03-10 Central Arctic Bill Lyall 404 42.71% Elected
General election of 1975-03-10 Central Arctic Andy Palongayak 274 28.96% Defeated
General election of 1975-03-10 Central Arctic Lena Pedersen 268 28.33% Defeated
General election of 1975-03-10 Central Baffin Bernadett Brintnell 111 22.29% Defeated
General election of 1975-03-10 Central Baffin Oolahnee Dialla 88 17.67% Defeated
General election of 1975-03-10 Central Baffin Ipeelee Kilabuk 236 47.39% Elected
General election of 1975-03-10 Central Baffin Jacopie Koksiak 63 12.65% Defeated
General election of 1975-03-10 Foxe Basin Mark Evaloarjuk 394 69.86% Elected
General election of 1975-03-10 Foxe Basin Terry Pearce 170 30.14% Defeated
General election of 1975-03-10 Great Slave Lake James Wah-Shee - - Acclaimed
General election of 1975-03-10 Hay River Don Fergusson 435 42.86% Defeated
General election of 1975-03-10 Hay River Don Stewart 580 57.14% Elected
General election of 1975-03-10 High Arctic Simeonie Amagoalik 72 16.40% Defeated
General election of 1975-03-10 High Arctic Kenn Harper 119 27.11% Defeated
General election of 1975-03-10 High Arctic Charlie Inuarak 52 11.85% Defeated
General election of 1975-03-10 High Arctic Paul Koolerk 59 13.44% Defeated
General election of 1975-03-10 High Arctic Ludy Pudluk 137 31.21% Elected
General election of 1975-03-10 Inuvik Tom Butters 422 62.61% Elected
General election of 1975-03-10 Inuvik Doug Dittrich 252 37.39% Defeated
General election of 1975-03-10 Keewatin Charlie Crow 311 36.46% Defeated
General election of 1975-03-10 Keewatin Peter Ernerk 367 43.02% Elected
General election of 1975-03-10 Keewatin Garry Smith 175 20.52% Defeated
General election of 1975-03-10 Mackenzie Great Bear Claire Barnabe 255 43.22% Defeated
General election of 1975-03-10 Mackenzie Great Bear George Barnaby 269 45.59% Elected
General election of 1975-03-10 Mackenzie Great Bear Al Wilson 66 11.19% Defeated
General election of 1975-03-10 Mackenzie Liard Gary Black 131 20.09% Defeated
General election of 1975-03-10 Mackenzie Liard William Lafferty 203 31.13% Elected
General election of 1975-03-10 Mackenzie Liard Rene Lamothe 164 25.15% Defeated
General election of 1975-03-10 Mackenzie Liard Joseph Mercredi 154 23.62% Defeated
General election of 1975-03-10 Slave River Gladys Godt 53 4.80% Defeated
General election of 1975-03-10 Slave River Arnold McCallum 589 53.30% Elected
General election of 1975-03-10 Slave River Tony Piwowar 356 32.22% Defeated
General election of 1975-03-10 Slave River Cliff Reid 107 9.68% Defeated
General election of 1975-03-10 South Baffin Marge Kendall 75 10.43% Defeated
General election of 1975-03-10 South Baffin Bryan Pearson 371 51.60% Elected
General election of 1975-03-10 South Baffin Joanasie Salomonie 273 37.97% Defeated
General election of 1975-03-10 Western Arctic Don MacWatt 250 42.02% Defeated
General election of 1975-03-10 Western Arctic John Norberg 60 10.08% Defeated
General election of 1975-03-10 Western Arctic John Steen 285 47.90% Elected
General election of 1975-03-10 Yellowknife North Frank Avery 131 19.35% Defeated
General election of 1975-03-10 Yellowknife North Dave Nickerson 197 29.10% Elected
General election of 1975-03-10 Yellowknife North Paul Nind 131 19.35% Defeated
General election of 1975-03-10 Yellowknife North Brian North 140 20.68% Defeated
General election of 1975-03-10 Yellowknife North Collin Wynne 78 11.52% Defeated
General election of 1975-03-10 Yellowknife South Norman Lewis 163 12.71% Defeated
General election of 1975-03-10 Yellowknife South Terry Padgham 187 14.59% Defeated
General election of 1975-03-10 Yellowknife South David Searle 932 72.70% Elected
Export as: CSV